Kirjoita Raassinoiden sukutarinakirjaan!
Liisa Hautamäki 24.2.2026
Sukuseura kokoaa Raassinoiden tarinoista kirjaa, johon toivotaan mukaan kertomuksia mahdollisimman monilta. Kerro suvulle ja jälkipolville, mitä tiedät, olet kuullut tai muistat Raassinoiden elämästä! Mainitse tarinan henkilöiden koko nimet ja aika ja paikka sen verran tarkasti kuin tiedät. Tarina voi kertoa aiemmista sukupolvista tai ajasta, jonka itse muistat.
Jos sinulla on perheenjäseniä tai muita sukulaisia, jotka voisivat kirjoittaa Raassinoista, jaa tietoa tästä tarinoiden keruusta myös heille! Kirjoittaa voivat muutkin kuin sukuseuran jäsenet, jos tarina liittyy Raassinan sukuun.
Tekstit voivat olla enintään 10 000 merkkiä eli noin viisi sivua pitkiä, ja lyhytkin tarina sopii hyvin mukaan. Kirjatoimikunta voi editoida ja lyhentää tekstejä jonkin verran, mahdollisista suuremmista muutoksista sovitaan kirjoittajan kanssa. Kirjan lisäksi tekstejä voidaan julkaista Raassinoita-lehdessä.
Lähetä kirjoituksesi 31.3.2026 mennessä sukuseuran sihteerille sähköpostitse liisa.hautamäki@kolumbus.fi tai postitse osoitteella Liisa Hautamäki, Ryytimaantie 1 A 1, 01630 Vantaa.


